Lietuvoje

Seimas pritarė dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo patikslinimo

Seimas vasario 12 d. po svarstymo pritarė jungtiniam Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Seimo nario Ramūno Karbauskio Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektui, kuris vaiko paėmimą iš tėvų numato tik kraštutiniu atveju ir kuriame atsižvelgiama į daugelio šeimų organizacijų išsakytus prašymus aiškiai apibrėžti, kada vaikas gali būti paimamas iš jam nesaugios aplinkos, patikslinti, kas yra psichologinis smurtas ir nepriežiūra.

„Šiuo įstatymu mes aiškiai įtvirtiname esminį principą – vaiko prigimtinę teisę augti biologinėje šeimoje ir išsaugoti giminystės ryšius. Taip pat numatome „pagalvę” šeimoms, kuriose vaikui kilo pavojus vaiko gyvybei ir sveikatai, bet šeima nori ir turi jėgų keistis: tokiais atvejais pasitelksime giminaičių ar kitų artimų asmenų pagalbą užtikrinant vaiko saugumą, blogiausiu atveju vaikas su tėvais ar vienu iš tėvų galės būti apgyvendinamas krizių centre, kur galima užtikrinti, kad nebus smurto”, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pritarimas po svarstymo reiškia, kad Seimas dėl šio projekto balsuos dar vieną kartą – pavasario sesijoje. Teisės akto pakeitimai įsigalios, jeigu bus priimti Seime ir jeigu juos pasirašys prezidentė.

„Noriu padėkoti visiems Lietuvos žmonėms, visoms organizacijoms, kurios nebuvo abejingos, teikė savo pasiūlymus, kaip pataisyti įstatymą. Kiekviena kritika yra naudinga, jeigu tik mokame ja pasinaudoti. Manau, kad jungtinis įstatymas, kuriame sugulė kompromisiniai pasiūlymai yra geras, o toliau mūsų visų ir vėl lauks sunkus darbas – užtikrinti gerą ir šeimoms draugišką Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų darbą ir įtvirtinti visų mūsų gebėjimą nenaudoti smurto ar fizinių bausmių prieš vaikus”, – sako ministras L. Kukuraitis.

Pagal sujungtą įstatymą patikslinama, kas yra psichologinis smurtas: psichologiniu smurtu nelaikomas tinkamas ir pagrįstas vaiko žinių ir gebėjimų vertinimas.

Vaiko teisių apsaugos principų sąrašą papildo vaiko prigimtinė teisė augti biologinėje šeimoje ir išsaugoti giminystės ryšius.

Šiuo metu Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas sako, kad su vaikais negali dirbti asmenys, teisti už įvairaus tipo seksualinius nusikaltimus, vaikų išnaudojimą, taip pat už kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus prieš vaiką, jeigu nuo tokio nusikaltimo nepraėjo 25 metai. Siūloma papildomai pridėti, kad vaiko teisių specialistais negali dirbti: asmenys, padarę kitus, nesunkius ar apysunkius tyčinius nusikaltimus, jeigu teistumas nėra išnykęs; žmonės, kurių atžvilgiu teisės vaikų atžvilgiu yra ar buvo apribotos arba kurie dėl savo kaltės neteko teisės globoti vaiką; žmonės, piktnaudžiaujantys alkoholiu arba psichotropinėmis medžiagomis; neatitinkantys nepriekaištingos reputacijos.

Keičiama įstatymo formuluotė dėl vaiko palikimo be priežiūros. Jeigu šiuo metu įstatyme minimas tiesiog vaikas iki 6 metų, siūloma papildyti, kad vaiko tėvai turi pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų arba vaikas su negalia, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių nei 14 metų žmonių priežiūros.

Siūloma keisti vaiko teisių pažeidimo vertinimą. Tokiu atveju grėsmės lygių nebeliktų, bet atsirastų vaiko situacijos vertinimas. Gali būti nustatomas pagalbos poreikis, dėl kurio pradedama teikti pagalba, arba vaiko apsaugos poreikis, kuriuo nustatoma, kad vaiką būtina apsaugoti. Net ir nustačius vaiko apsaugos poreikį, vaikas iš tėvų nebūtų paimamas, bet vaiko saugumas būtų užtikrinamas, padedant giminaičiams, kitiems artimiems asmenims, arba nuvežant į krizių centrą su tėvais arba vienu iš jų, kur būtų galima stebėti, kad vaikui negresia pavojus. 

Kitokia būtų ir kreipimosi į teismą dėl vaiko apsaugojimo tvarka. Į teismą būtų kreipiamasi tada, jeigu laikinosios priežiūros metu situacija negerėtų arba blogėtų. Tokiu atveju, nepriklausomai nuo tėvų, iš kurių buvo paimtas vaikas, pajamų, jiems būtų teikiama nemokama advokato pagalba atstovavimui teisme. 

Nustatoma aiški atsakomybė už žinomai melagingus pranešimus Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybai. Turimi omenyje žinomai melagingi pranešimai, o ne tiesiog nepasitvirtinę pranešimai.

Keičiama įstatymo formuluotė ir dėl vaiko paėmimo iš šeimos. Vietoje „vaiką galima paimti iš jam nesaugios aplinkos, kai kyla pavojus vaiko saugumui, sveikatai, gyvybei“ siūloma tikslinti „vaiką galima paimti iš jam nesaugios aplinkos, tik esant būtinybei, kai kyla realus ir tiesioginis pavojus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai, gyvybei.“

Asociatyvi nuotrauka.

„Pasvalio varpo“ informacija.

Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •  
>